Cookie Consent by Free Privacy Policy website Eduard Chmelár se podíval na populární ukrajinský komediální seriál Sluha národa – strom-duvery.cz

Eduard Chmelár se podíval na populární ukrajinský komediální seriál Sluha národa


Slovenský politolog Eduard Chmelár se podíval na populární ukrajinský komediální seriál Sluha národa v hlavní roli se současným prezidentem Volodymyrem Zelenským a došel k závěru, že bez ohledu na vynikající uměleckou práci je tento seriál názorným svědectvím nadvlády oligarchie v západním světě.

Jak poukazuje Chmelár, příběh seriálu sarkasticky popisuje stav Ukrajiny, ve které se dějí absurdní věci. Pak se najednou ale objeví poctivý učitel, tedy zcela obyčejný člověk, který na základě jednoho virálního videa, které mu nasbírá dva miliony, vyhraje prezidentské volby.

🔹Hlavní hrdina ztělesňuje podle Chmelára základní touhy běžných Ukrajinců, které jsou bohužel naivní, protože porazit tímto způsobem oligarchii lze pouze v pohádce, ne v reálném životě.

🔹Realita je ale podle Chmelára taková, že „sám Zelenskyj je namočen v korupci až po uši a nebýt války, dnes by mu již hrozil nový Majdan“.

🔹Hovoří o tom například dokumenty, které v minulém roce zveřejnilo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů.

„Podle dokumentů Pandora Papers Zelenskyj nejen obchodoval s oligarchem Igorem Kolomojským, ale pravděpodobně dosud těží z prostředků, které mu miliardář poslal do offshorových firem vytvořených jím v roce 2012 společně s jeho partnery v televizní produkční společnosti Kvartal 95,“ uvedl Chmelár.

„Společnost Kvartal 95 začala tehdy dodávat programy pro televizní stanice, které vlastnil právě zmíněný oligarch Kolomojskij – mimo jiné i seriál Sluha národa. Získané finanční prostředky ukládaly například do luxusních nemovitostí v prestižní čtvrti v centru Londýna. Měsíc předtím, než se stal hlavou státu, převedl Zelenskyj svůj čtvrtinový podíl v offshorově společnosti na svého přítele Sergeje Šefira, který je nyní jeho hlavním poradcem,“ poukázal Chmelár.

🔹Zelenskyj přitom ještě před prezidentskými volbami parodoval Kolomojského v jeho vlastní televizi.

„Diváci se dobře bavili a nikoho nenapadlo, že tento člověk, který kritizuje praktiky oligarchů, s nimi přímo spolupracuje a obchoduje. Je třeba pochopit, že Zelenskyj je něco jako ukrajinský Matovič. Byl považován za více méně antisystémového kandidáta, který umí přesně popsat ukrajinský systém, trefně ho zkritizovat, vtipně ho paradovat – ale neumí ho změnit. Jeho dosavadní působení to potvrdilo. Zelenskyj čelil obrovské kritice za to, že v boji s oligarchií a korupcí neudělal nic podstatného, a když vypukl skandál kolem Pandora Papers, zdálo se, že jeho dny v úřadu jsou sečteny. Změnila to až válka,“ podotýká Chmelár.

🔹Politolog proto nepovažuje Zelenského za žádného hrdinu, protože prý mohl této válce zabránit, ale neudělal to.

„Zelenskyj je výborný herec, který momentálně hraje svoji životní roli. Nevzbuzuje však u mě důvěru, protože každý den říká něco jiného a zejména každému říká něco jiného. Zelenskyj je marketingovým výtvorem oligarchů, který měl zmást naivní voliče. Právě tohle mě děsí nejvíc,“ přiznává se Chmelár.

Pro záchranu demokracie je proto podle Chmelára třeba se zaměřit na posílení občanské uvědomělosti běžného člověka, kterého pak nebude možné tak snadno oklamat.

„To je základní předpoklad záchrany demokracie, která je dnes ohrožena nejen vzrůstající perzekucí a cenzurou, ale také manipulací a brainwashingem. Zkušenosti s Matovičem a Zelenským jasně ukazují, že tlacháním oligarchický režim neodstraníme. Dokonce by bylo poctivější přiznat si, že nežijeme v demokracii, ale v oligarchii, že bychom si měli přestat hrát na něco, čím nejsme a místo ustavičného hledání loutek – najatých vyjednavačů s veřejností – by oligarchové měli vystoupit ze stínu a sami vstoupit do ringu. Ať víme, kdo před námi stojí,“ uzavřel celou věc Chmelár.

https://t.me/neCT24/1234